Panik Atak Nedir Ne Yapmalıyım?

Panik bozukluk günümüzün en yaygın ruhsal bozukluklarından biridir. Atak zamanları kişi kendini çaresiz hisseder ve genellikle ne yapması gerektiğini bilemez. Bu gibi durumlarda kişinin bir uzman desteği alması kesinlikle önerilir.

Panik bozukluk, stresli yaşam koşulları, geçmiş travmalar, kriz yönetmedeki güçlükler ve genetik faktörler gibi pek çok farklı sebepten kaynaklabilir. Bu yüzden problemin kaynağını keşfetmek, kişiyi bu duruma getiren nedenleri saptamak önemlidir.

Panik bozukluk yaşayan kişilerin atak zamanlarını nasıl yöneteceğini bilmek kendilerini çok daha güvende hissetmelerini sağlar. Çünkü panik atak anında kişi sağlıklı ve mantıklı düşünmekte güçlük çeker, bayılacağını veya öleceğini düşünebilir.

Aşağıdaki yöntemleri deneyerek atak geldiği zamanları daha iyi yönetebilirsiniz;

1.Nefes Egzersizi; derin nefes alıp vermeyi deneyerek kalp ritminizin düzene girmesini sağlayabilirsiniz.

2.Odak Değiştirme; etrafınızda dikkatinizi dağıtmanıza yardımcı olacak nesnelere yönelebilirsiniz. Bulunduğunuz ortamda kaç tane kırmızı nesne olduğunu saymak veya duyduğunuz seslerin nereden geldiğine dikkat etmek vb.

3.Konum Değiştirmek; atak yaşanmasını tetikleyen haller bulunduğunuz ortamdan kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden kapalı ortamdaysanız dışarı çıkmak, yatar pozisyondaysanız kalkıp yürümek kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır.

4.Yardım Alma; etrafınızdaki kişilere kendinizi iyi hissetmediğinizi ve desteklerine ihtiyaç duyduğunuzu dile getirebilirsiniz. Zihninizin dağılması için etrafta kimse yoksa sevdiğiniz birini arayarak odağınızı değiştirebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir