Depresyon ile Nasıl Başa Çıkılır?

Günümüzde hemen her yaştan kişiyi olumsuz etkileyen, hayat kalitesini düşüren ve yoğun isteksizlik yaşanmasına sebep olan depresyon oldukça ciddi bir rahatsızlıktır. Her ne kadar kendini kötü hisseden pek çok kişi depresyondayım diyor olsa da, ruhsal bir bozukluk olan depresyon kendini kötü hissetmekten çok daha fazlasıdır.

Depresyon Belirtileri

  • Aşırı yemek yeme veya hiç yemek yiyememe
  • Kısa süre içerisinde ani kilo değişiklikleri
  • Aşırı uyuma veya hiç uyuyamama hali
  • Yeni deneyimlerden kaçınma
  • Günlük aktivite ve sorumluluktan kaçınma
  • Normalde keyif veren şeylerden artık keyif alamama
  • İçe kapanma ve sosyalliğin azalması

Ne Yapabiliriz?

Depresyonda olduğunuzu düşünüyor ve durumdan kurtulmak istiyorsanız bir uzman desteği almak şarttır. Çünkü bu gibi zamanlarda kişi çevresi tarafından anlaşılmadığını düşünür, destek almaktan kaçınır ve rahatsız olur. Bu yüzden bir uzman ile görüşmek, anlaşıldığını hissetmek, bu sürecin geride kalacağına dair inanç geliştirilmesini sağlamak önemli adımlardır.

Bir Yakınınızın Depreyonda Olduğunu Düşünüyorsanız;

Aslında en zor kısımlardan biri de depresyondaki kişiye destek sunmaktır. Ne yapsanız fayda etmediğini ve denediğiniz hiçbir şeyin yakınınızı iyi etmediğini düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bu sizin yetersizliğinizden değil sürecin zorluğundan kaynaklanmaktadır. Depresyondaki kişiyi harekete geçirme, eğlendirme veya mutlu etme çabası genellikle sonuçsuz kalır.

Onun yerine kişinin yanında olduğunuzu, ne zaman isterse sizden destek görebileceğini, kendini iyi hissedene kadar onu bekleyeceğinizi, bu süreci birlikte geride bırakacağınızı telkin eden cümleler ile iletişim kurmayı deneyebilirsiniz.

Depresyon ile Nasıl Başa Çıkılır?

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir